Skip to main content Skip to main navigation menu Skip to site footer
BUSINESS & MANAGEMENT STUDIES:
AN INTERNATIONAL JOURNAL

Business & Management Studies: An International Journal (BMIJ) is an international on-line and refereed journal published 4 times a year (MARCH, JUNE, SEPTEMBER AND DECEMBER) in Turkish and English. Manuscripts in BMIJ Journal reviewed of at least 2 referees among the referees who have at least doctorate level in their field.

Business & Management Studies: An International Journal (BMIJ) is an international online journal that is published 3 times in a year -4 times from 2019 on- in English and Turkish.

The purpose of BMIJ is publishing the scientific research in various fields of Business and Management Sciences.

All kinds of transactions and the application about the journal can be made from https://bmij.org 

The scientific responsibility of articles belongs to the authors.

 

İMTİYAZ SAHİBİ / PUBLISHER

 

 

           B. SENA ÇAKMAK

 

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ / EDITOR IN CHIEF

 

PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR ÇAKMAK

 

 

      ISSN: 2148-2586

 

Dergi Hakkında

 

About The Journal

Business & Management Studies: An International Journal Dergisi yılda 4 defa yayımlanan (Mart, Haziran, Eylül ve Aralık sayıları) uluslararası, online ve hakemli bir dergidir. BMIJ’nin amacı; İşletme ve Yönetim Bilimlerinin çeşitli alanlarındaki bilimsel araştırmaları yayınlamaktır. Dergi ile ilgili her türlü işlem ve başvuru https://bmij.org adresinden yapılabilir. Yazıların bilimsel sorumluluğu yazarlara aittir.

 

Business & Management Studies: An International Journal (BMIJ) is an international online journal that is published 4 times in a year in English and Turkish. The purpose of BMIJ is publishing scientific research in various fields of Business and Management Sciences. All kinds of transactions and the application about the journal can be made from https://bmij.org. The scientific responsibility of articles belongs to the authors.

 

Odak ve Kapsam

 

Focus and Scope

Business & Managmenet Studies: An International Journal (BMIJ), Türkiye’de İşletme ve Yönetim alanında yayım yapan spesifik bir alan dergisidir. BMIJ'in amacı ilk olarak Türkiye’de ulusal bir dergi statüsü kazanmak ve bununla birlikte uluslararası düzeyde tanınır ve uluslararası indekslerde taranır bir dergi olmaktır. Böylelikle İşletme ve Yönetim alanında çalışan akademisyenlerin çalışmalarını yayımlama konusundaki sorunlarına bir alternatif sunmaktır. Bu amaçla, SSCI kapsamında taranan bir dergi olabilmenin gereklilikleri titizlikle takip edilmektedir.

Business & Management Studies: An International Journal (BMIJ) is a specific field journal which engaged in publishing in the field of Business and Management. The aim of the BMIJ is to earn the national journal status in Turkey and be known on an international level and browsing in international indexes. So, it can be an alternative solution to the problem of academics about publishing their papers. By this purpose, the procedure of being an SSCI member is monitored closely.